Przezroczyste, lekkie i super wydajne. Panele słoneczne przyszłości

Zamienią każdy przedmiot w małą elektrownię słoneczną. Przezroczyste ogniwa słoneczne mogą się okazać prawdziwą rewolucją dla ludzkości. Japończycy chcą za ich pomocą uratować świat przed zagładą i kryzysem energetycznym.

Wystarczy nałożyć niewidzialne ogniwo słoneczne na ubranie i już nigdy więcej nie będziemy potrzebowali ładowarki do smartfona. Technologia przezroczystych ogniw słonecznych (TSC) to źródło energii, na które czeka świat nękany kryzysem energetycznym. Mają wszystkie zalety tradycyjnych paneli słonecznych i żadnej z ich wad.

Nawet entuzjaści energii słonecznej muszą przyznać, że ma ona wiele wad. Panele słoneczne są ciężkie, mało wydajne, a instalacja ich na dachu budynku to poważna operacja. Ciemny kolor paneli słonecznych sprawia, że nie wszyscy chcą je instalować z powodów estetycznych. A gdyby stworzyć przezroczyste ogniwo słoneczne? Taka technologia już istnieje i została opisna w najnowszej publikacji w piśmie naukowym Nature Scentific Reports. Grupa japońskich naukowców z Uniwersytety Tohoku stworzyło przezroczyste ogniwo słoneczne (TSC), które przepuszcza prawie 80 procent światła, a jednocześnie wytwarza energię elektryczną. Kluczem okazało się zastosowanie w nowym ogniwie wolframu.

Przezroczyste ogniwa słoneczne przewyższają pod każdym względem konwencjonalne ogniwa uzyskujące energię ze Słońca. Są także wielokrotnie bardziej od nich wydajne. Nowa technologia produkowania paneli słonecznych opracowana przez japońskich naukowców może całkowicie zmienić nasz świat. Przezroczyste ogniwa słoneczne są bowiem niezwykle lekkie i elastyczne, co może w przyszłości pozwolić pokrywać nimi zwykłe ubrania. To może oznaczać, że nasze kurtki czy buty mogą być w rzeczywistości ogniwami produkującymi prąd.