Microsoft pozwany przez graczy wideo, którzy twierdzą, że transakcja przejęcia przez Activision stłumi konkurencję

Microsoft został uderzony we wtorek w amerykańskim sądzie prywatnym pozwem konsumenckim, w którym twierdzi, że oferta firmy technologicznej o wartości 69 miliardów dolarów (około 5,71,200 crore) dotycząca zakupu producenta Call of Duty, Activision Blizzard, będzie bezprawnie tłumić konkurencję w branży gier wideo.

Skarga złożona w sądzie federalnym w Kalifornii pojawia się około dwóch tygodni po tym, jak amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła sprawę u sędziego administracyjnego, próbując powstrzymać Microsoft, właściciela konsoli Xbox, przed zakończeniem największego w historii przejęcia na rynku gier wideo.

Prywatny pozew domaga się również nakazu zablokowania Microsoftowi możliwości przejęcia Activision. Został on złożony w imieniu 10 graczy gier wideo z Kalifornii, Nowego Meksyku i New Jersey.

Proponowane przejęcie dałoby Microsoftowi „daleko posuniętą siłę rynkową w branży gier wideo”, zarzuca się w skardze, „z możliwością wykluczenia rywali, ograniczenia produkcji, zmniejszenia wyboru konsumentów, podniesienia cen i dalszego hamowania konkurencji”.

Przedstawiciel Microsoftu nie skomentował natychmiast we wtorek. Po złożeniu pozwu przez FTC, prezes Microsoftu Brad Smith powiedział: „Mamy pełne zaufanie do naszej sprawy i z zadowoleniem przyjmujemy możliwość przedstawienia naszej sprawy w sądzie.”

W oświadczeniu, adwokat powodów Joseph Saveri w San Francisco powiedział: „Ponieważ przemysł gier wideo nadal rośnie i ewoluuje, to jest krytyczne, że chronimy rynek przed monopolistycznymi fuzjami, które będą szkodzić konsumentom w dłuższej perspektywie.”

Prywatni powodowie mogą dochodzić roszczeń antymonopolowych w amerykańskim sądzie, nawet podczas gdy powiązana sprawa amerykańskiej agencji jest w toku. Przejęcie, ogłoszone w styczniu, również stoi przed kontrolą antymonopolową w Unii Europejskiej.

FTC wcześniej powiedział, że pozwał, aby powstrzymać „Microsoft od uzyskania kontroli nad wiodącym niezależnym studiem gier”. Agencja powiedziała, że fuzja zaszkodzi konkurencji między rywalizującymi platformami do gier od Nintendo i Sony Group.