Ogromne pieczęcie w zbiorach Archiwum na Podlasiu. Wydrukowali je w 3D

Politechnika Białostocka przy współpracy z Archiwum Państwowym i firmą trójwymiarowi.pl zajmującą się szeroko pojętym drukiem 3D, modelowaniem 3D i skanowaniem 3D stworzyli 19 niezwykłych replik zabytkowych pieczęci. Wszystkie sztuki zostały powiększone dziesięciokrotnie i udostępnione w Archiwum Państwowym w Białymstoku.

Podlaska firma zajmująca się drukiem 3D przy współpracy z Politechniką Białostocką i Archiwum Państwowym w Białymstoku stworzyła niezwykły projekt dziewiętnastu ogromnych zabytkowych zalakowanych pieczęci.

Wyjątkowość zadania polegała na tym, że pieczęcie powstałe metodą druku 3D są dziesięć razy większe od pierwowzoru. Laki zostały najpierw zeskanowane w 3D, następnie powiększone, a potem wydrukowane. Autorem modeli 3D jest Bartosz Śliwecki. jest niewielką firmą, ale o wielkich (dosłownie i w przenośni) dokonaniach. W grudniu 2021 roku wykonali oni repliki 3D ogromnych poroży jeleni, z których największe miało 2,8 metra długości i ważyło 50 kilogramów. Modele były wykorzystane… jako scenografia do operetki „Wesoła Wdówka”.