Sprzedaż składanych smartfonów spadła po raz pierwszy w historii

Według najnowszych doniesień przywoływanych przez agencję DSCC, ostatni kwartał ubiegłego roku był pierwszym w historii, w którym sprzedaż smartfonów ze składanym ekranem zanotowała spadek. Mimo to perspektywy dla tego segmentu nie są najgorsze.

Według raportu przygotowanego przez agencję DSCC, w IV kwartale ubiegłego roku swoich nabywców znalazło 3,1 mln smartfonów wyposażonych w składane ekrany. To zarazem pierwszy okres, w którym sprzedaż tych urządzeń zanotowała spadek — wynosi on aż 48 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału, a także 26 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Absolutnym liderem segmentu składanych smartfonów jest Samsung — koreański koncern kontroluje aż 83 proc. całego rynku, choć to znacznie mniej od końcówki 2021 r. (wówczas udziały wynosiły 96 proc.).

Najpopularniejszym smartfonem ze składanym ekranem pod koniec ubiegłego roku był model Galaxy Z Flip 4, który odpowiadał za 47 proc. sprzedaży tego typu urządzeń. Kolejne miejsca zajęły Samsung Galaxy Z Fold 4 (28 proc.) oraz Huawei P50 Pocket S (5 proc.).

Mimo tak słabego wyniku cały 2022 r. był udany — sprzedaż składanych smartfonów wzrosła o 62 proc. do poziomu 12,9 mln egzemplarzy. Choć według przewidywań analityków pierwszy kwartał tego roku ma przynieść spadek sprzedaży o 3 proc. w ujęciu do roku, to w całorocznym ujęciu sprzedaż znów ma znacząco wzrosnąć i osiągnąć pułap 17 mln smartfonów.