Powrót procesorów AMD Threadripper. Potwór z 96 rdzeniami

Procesory AMD Threadripper powracają na rynek z potężnym chipem o 96 rdzeniach. Nowa generacja procesorów Ryzen Threadripper Pro 7000-series z większą liczbą rdzeni niż kiedykolwiek wcześniej ma trafić do sprzedaży w listopadzie2. Wśród nich znajduje się flagowy model 7980X, który oferuje 64 rdzenie / 128 wątków i 5,1GHz boost1.

Procesory Threadripper Pro 7000-series od AMD są gotowe do uruchomienia. Te chipy będą oparte na architekturze Zen 4, prowadzonej przez topowy model 7995WX z 96 rdzeniami i 192 wątkami. Dodaj do tego 384MB pamięci podręcznej L3, a otrzymasz absolutnego potwora wśród chipów4. Warto jednak zauważyć, że taki chip nie jest szczególnie istotny dla graczy, gdy większość silników gier ma problemy z wykorzystaniem dzisiejszych 16-rdzeniowych procesorów AMD4.

AMD zrobiło spore zamieszanie na rynku desktopów high-end (HEDT) kiedy debiutowały procesory Threadripper w 2017 roku. Od tego czasu, te chipy oferowały niesamowitą wydajność dla tych, którzy mają głębokie kieszenie i potrzebują wielu rdzeni CPU. Teraz pierwszy benchmark dla wersji Pro Zen 4 Threadripper wyciekł, i wydaje się, że jest gotowy do oznaczenia chwalebnej powrotu na szczyt wykresów wydajności, kiedy pojawi się później w tym roku6.

Wszystko wskazuje na to, że nowy Threadripper Pro 7995WX będzie prawdziwym potworem wśród procesorów. Jego wynik pojawił się w liście benchmarków Geekbench 5, gdzie został uruchomiony na stacji roboczej HP Z6 G5 A. Ta konkretna maszyna jest również wyposażona w 512GB pamięci DDR4. Jego wynik jednordzeniowy wynosi 2095, co nie jest niczym szczególnym, ponieważ jest podobny do istniejącego procesora serii Ryzen 7000. Jednak jego wynik wielordzeniowy wynoszący 81 408 to nieoficjalny rekord świata, który absolutnie niszczy każdy inny procesor w swojej klasie6.

Na koniec warto dodać, że AMD planuje wydać Storm Peak przed końcem roku, więc przypuszczamy, że pojawi się ono gdzieś w okolicach października, po oczekiwanych ogłoszeniach GPU RDNA 3 firmy, które są spodziewane w każdej chwili6.