Aktualizacja oprogramowania dla Voyagerów: NASA dba o starzejące się sondy w kosmosie

Czterdzieści sześć lat w głębokiej przestrzeni kosmicznej odcisnęło swoje piętno na bliźniaczych sondach Voyager NASA. Ich przestarzałe komputery czasami zachowują się w niezrozumiały sposób, silniki są coraz bardziej zużywane, a przewody paliwowe zaczynają się zatykać. Mimo to, zespół inżynierów i naukowców pracujących nad programem Voyager w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL) podejmuje kroki, aby wydobyć z nich jak najwięcej życia1.

Podczas weekendu kontrolerzy naziemni w JPL planowali przesłać poprawkę oprogramowania do Voyagera 2. To test przed wysłaniem tej samej poprawki do Voyagera 1, aby rozwiązać problem z jednym z jego pokładowych komputerów. Problem ten pojawił się po raz pierwszy w 2022 roku, kiedy inżynierowie zauważyli, że komputer odpowiedzialny za orientację sondy Voyager 1 wysyłał zniekształcone raporty o stanie, mimo że w przeciwnym razie działał normalnie1.

Inżynierowie opracowali również nowy sposób obsługi silników na obu sondach Voyager. Te małe silniki rakietowe, które są odpalane autonomicznie, są niezbędne do utrzymania głównej anteny każdej sondy skierowanej w stronę Ziemi. W wąskich przewodach, które dostarczają paliwo hydrazynowe do silników, gromadzi się osad z paliwa. NASA mówi, że osad ten „staje się znaczący” w niektórych przewodach, więc inżynierowie wysłali nowe polecenia do sond w ostatnich tygodniach, aby pozwolić sondom na nieco dłuższy obrót w każdym kierunku przed odpaleniem silników1.

Dzięki tym krokom inżynierowie oczekują, że rurki doprowadzające paliwo nie zablokują się całkowicie przez co najmniej kolejne pięć lat, a „możliwe, że znacznie dłużej”, jak mówi NASA. Są inne rzeczy, które inżynierowie mogliby spróbować, aby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność silników1. „Na tym etapie misji, zespół inżynieryjny staje przed wieloma wyzwaniami, na które po prostu nie mamy podręcznika,” powiedziała Linda Spilker, naukowiec projektu Voyager w JPL, w oświadczeniu. „Ale oni nadal wymyślają kreatywne rozwiązania”1.